HEMEN ARAKONUM

Tabelacı

Anasayfa » Genel » Tabelacı

Tabelacı

Tabelacı olup hizmet sunan firma sayısı oldukça fazladır. Ancak bu firmaların ve bu sektörün de tarihi bir geçmişi bulunmaktadır. Ticaret alanının ufak yerleşim birimlerinde gelişerek, markalaşmaya ve isim yapmaya başlanan dönemlerde sanayi devrimleri ve dünya genelinde ticari alanların meydana gelmesi ilk tabela sistemlerinin ortaya çıkmasına yol açmıştır. Şirketlerin kendini hem tüketiciler arasında hem de ticari piyasa genelinde tanınmasını sağlayabilmek için firmalarına verdikleri isimleri plastik, ahşap, metal, cam ya da buna benzer düz satıhlı yerlere yazıp firmalarının üstüne, görünür yerlere ya da girişlere astıkları materyallere genel itibariyle ‘tabela’ adı verilmektedir. Ayrıca geçmiş dönemlerde tabela işi yapmak tam anlamıyla sanatçılık gerektiren bir konuydu.

Lastik toplu oklava kullanabilmek, fırçayı tutmasını bilmek, hafızada pek çok karakter ve fontu saklayabilmek, senelerce bu işin tozunu yutmak ve daha sonradan da bunları önünüzde bulunan materyalin üstüne boyayla uygulamak gerekiyordu. Yani kısacası bu işi yapmak tam anlamıyla bir el sanatı niteliğindeydi. Bilindiği üzere pek çok el sanatı yok olmakla beraber unutulmuştur. Bunlar yalnızca anılarda kalan birkaç detaydır. Tarihte büyük önem taşıyan el sanatları artık bilinmemekte ve hafızalarda yerini koruyamamaktadır. Önceden tabelacı olarak tanımlanan esnaflar ve insanlar, kendi başlarına bir dünya gibi değer taşıyordu. O kişilerin ticari yaşamlarında muhteşem bir ayrıcalığı ve değeri bulunmaktaydı. Önceden tabela işiyle uğraşan kişiler, ciddi anlamda işini en doğru şekilde gerçekleştiren kimselerdi.

Belirtilen bu tarihi bilgilerin yanı sıra tabela sistemlerinin hangi malzemelerden yapıldığını da net bir şekilde bilmek gerekecektir. Günümüz koşullarında tabela sistemleri, üretim bakımından ürün yelpazesi olarak son derece genişlemiş ve öylesine bol çeşit kazanmıştır ki; belirli malzemelerden üretilir dendiği zaman ne yazık ki net ve doğru bir tanım olmuyor. Bu nedenle genel itibariyle en çok hangi malzemelerin kullanıldığını belirtmek daha doğru olacaktır. Tabelacı olarak sektörde yer alan ve faaliyetlerini sürdüren firmalar genellikle ahşap, metal, sert plastik ya da cam gibi tabelaların ana malzemelerini oluşturan maddeleri kullanmaktadır. Bu maddelerin tek başına kullanılabileceği gibi kombin ederek de kullanmak mümkündür.

Benzer Konular