HEMEN ARAKONUM

Uyarı Tabelası

Anasayfa » Genel » Uyarı Tabelası

Uyarı Tabelası

Uyarı Tabelası üstün iş güvenliği için kullanılan; yapılan işte, gidilen yerde insan hayatına mal olabilecek ya da sakatlıklara sebebiyet verebilecek durumlara karşı alınan en önemli tedbirlerden birisidir. Uyarı tabelaları gerekli yerlere uygun olarak seçilmeli ve kazanın yaşanabileceği bölgeye uygun olarak yerleştirilmelidir. Tabelalarda ki uyarı ve renkler uluslararası renk, biçim ve standartlarda olmak zorundadır, ayrıca herkes tarafından anlaşılabilir düzeyde yazı ve resim ile tamamlanmalıdır. Kullandığımız tabelanın gerekliliği ortadan kalkmış ise o tabelayı yerinden kaldırmamız gerekmektedir, sıkça düştüğümüz bir yanılgı da kullandığımız tabelanın eskimesi, biz o eskiyen tabelanın varlığını göre göre orada tutmaya devam ediyoruz oysa yapılması gereken şey eskiyen paslanan ya da işlevini yitiren tabelanın yerini yenisi ile değiştirmektir.

Uyarı tabelası, işveren tarafından alınan, çalışanların sağlığını ve hayatını düşünerek konulan önlemler olmasının yanı sıra bu önlemler devletimizin bize getirmiş olduğu yasal bir zorunluluktur. Yani herhangi bir çalışma sahasında gerekli uyarı tabelalarını yerleştirmeyen işveren yasal müeyyideler ile karşı karşıya kalmak durumundadır. Elbette bu durumu yasal zorunluluk olarak görmekten öte vicdani ve ahlaki olarak yapmamız insani bir görevdir. İşveren her şeyden önce çalışanının sağlığını düşünmek ile mükelleftir olası bir kaza da bu sorumluluk hem vicdani hem de hukuksal sorunları peşinden getirecektir.

Elbette uyarı tabelası sadece iş alanlarında değil kaza riski taşıyan ya da yüzde bir dahi olsa böyle bir ihtimalin olduğu her yerde kullanılmalıdır. Okullarda, hastanelerde, inşaatlarda, tuvaletlerde, kaygan zeminin olduğu bölgelerde, iş yerlerinde… Üstelik riskin olabileceği bölgeye yaklaşırken bu da uyarı tabelaları ile gösterilmelidir mesela bir inşaat alanına girmeden önce herhangi bir kaza riski var ise bu bölgeden elli metre önce bir tabela konulabilir. Uyarı tabelalarını gruplandırmak gerekir ise donanım tabelaları, iş makinesi tabelaları, elektrik tabelaları, inşaat tabelaları, ateş sigara tabelaları, sürücü tabelaları, temizlik tabelaları, tehlikeli madde tabelaları, yönlendirici tabelaları, yasaklayıcı tabelaları, uyarı tabelaları, tehlike tabelaları, ilk yardım tabelaları, acil çıkış tabelaları ve çeşitli uyarı tabelaları başlığı altında gruplayabiliriz. Bu tabelaları zoraki bir emir olarak görmekten ziyade dünyada ki en değerli şey olan insan sağlığı için alınan tedbirler olarak görmek ve herkesin aynı bilinçle yaklaşması gerekir.

Benzer Konular