HEMEN ARAKONUM

Afiş Baskı

Anasayfa » Genel » Afiş Baskı

AFİŞ VE POSTER BASKI
Afiş Baskı Reklam, tanıtım, kampanya ve benzer amaçlar için afişe ihtiyaç duyulur. Bu alanda grafik tasarımcı firmalar en iyi Afiş Baskı hizmetini vermektedirler. Hem iç mekanlarda, hem de dış mekanlarda afişler kullanılmaktadır. Tv, radyo ve yazılı basın yayın organlarında yapılan reklam çalışmalarına destek olma amacında kullanılır. Bu alanda her türlü tasarım yapılabilmektedir. Bilgisayar destekli tasarım teknolojisi tamamen hayellerle sınırlıdır. Zamanın ötesinde bir kapsamı vardır. Günümüzde afişler yazılı ve bazı küçük resimli olarak hazırlanmaktadır. Ancak, afiş tasarımında yazının önemi okunmak adına değil farkedilmek adına yapılmaktadır. İlk etapda yapılan çalışmanın temelinde afişin herkes tarafından farkedilmesi sağlanır. Ana hedef her zaman için farkındalık yaratmak olacaktır.

Bunun dışında Afiş Baskı çalışmalarında görsellik çok önemlidir. Görsellik farkındalığı ortaya çıkaracaktır. Yazılar slogan tarzında ve akılda kalabilecek sadelikte olmalıdır. Fark yaratan ve etkileyici görseller mutlaka bulunması gerekir. Reklam, sosyal, kültürel afiş gibi çeşitleri vardır. Bir ürünü tanıtmak ve satmak için reklam afişleri tasarlanır ve tercih edilir. Toplumu veya belli bir çevreyi bilgilendirmek, duyuru yapmak ve belli mesajları iletmek için kullanılır. Seminer, sinema ve tiyatro gibi sosyal etkinlikleri duyurmak için kültürel afişler kullanılmaktadır. Afiş baskı aşamasında nerede kullanılacağına dikkat edilir. İç mekan veya dış mekan kullanım alanına göre baskı malzemesi ve kalitesi değişecektir. Dış mekanlarda kullanılacak afişler için hava şartlarına dayanıklı olması istenir. Çalışmalar bu doğrultuda yapılır.

Baskı teknolojisi çok farklıdır. Genel olarak Afiş Baskı işlemlerinde iki yöntem tercih edilir. Bu noktada maliyet ön plana çıkmaktadır. Çok miktarda bir baskı gerekiyorsa ofset baskı tercih edilmelidir. Bu yöntemde hem seri, hem de daha maliyetsiz bir işlem ortaya çıkacaktır. Daha az sayıda baskı isteniyorsa dijital baskı tercih edilebilir. En kaliteli baskı yöntemi her zaman için ofset baskı olmaktadır. Günümüzde daha çok bu baskı yöntemi tercih edilmektedir. Poster baskılar içinde aynı şeyleri söyleyebiliriz. Yöntemler aynı ve değişmemektedir. Bu işlemler için kullanılacak kağıt, cinsi ve gramajı, laminasyon olup olmadığı, ölçüleri, renk bilgileri ve miktarı belirlenmesi gerekir.

Benzer Konular