HEMEN ARAKONUM

Neon Tabela

Anasayfa » Genel » Neon Tabela

Neon Tabela

Neon Tabela söz konusu olan bu tabela sistemi, özel bir şekilde üretilmiş ateşte ısıtılıp şekil alan, ufak cam borular kullanıp dizayn edilen bir reklam seçeneğidir. Bu görseller kendini gösterebilen, oldukça iddialı, estetik bir yapıya sahip, göz alıcı renk tonlarıyla üretilebilen reklam mecralarından ibarettir. Genel itibariyle restoran, bar ya da eğlence merkezleri gibi alanlar için son derece uygun olduğu söylenebilir. Neon tabela yapım işlemi, diğer modellere kıyasla daha çok dikkat edilmesi gereken ve ince işçilik gerektiren bir yapıya sahip olduğundan dolayı bu doğrultuda profesyonel niteliklere sahip olan kişiler tarafınca icra edilmesi gerekmektedir. Peki, bu tabela sistemi nasıl yapılmaktadır? Neon reklam tabela sistemlerinin yapım aşamasında ateşte kıvrılıp yapılan neon çubuklardan yararlanılmaktadır.

Bu çubuklar ufak floresan camlardan meydana gelmektedir. Dizayn edilen harf, logo ya da grafiğin ısıtılıp şeklinin verilmesinden sonra içinde yer alan hava, vakum aracılığıyla alınmaktadır. Havası boşalan çubukların iç bölümüne neon gazı eklenmektedir. Ayrıca eklenen bu gaz kırmızı renge sahiptir. Neon çubuklarının kırmızı rengin dışında kalan renklerde yanabilmesi için argon gazına gerek duyabilirsiniz. Zira argon gazı beyaz renge yakın bir tona sahiptir. Neon tabelalar neredeyse her türlü renk tonunda üretilebiliyor. Bu tabelaların elektrik sarfiyatı da yaklaşık 220 volt aralığındadır. Neon çubukların yanabilmesi için elektriğin de sağlıklı bir şekilde verilmesini sağlayacak trafolara gerek duyulacaktır.

Neon özellikli tabela sistemleri, uzun ömürlü olduklarından ve hem görsel hem de estetik açıdan son derece etkileyici olduğundan dolayı sıkça talep gören reklam araçları arasında yer almaktadır. Ayrıca sektör genelinde bulunan firmaların neon tabela yapımı konusunda dikkat etmesi gereken bazı detaylar söz konusudur. İhtiyaç olan her 10 m neon çubuğa 1 tane trafo düşecektir. Yeteri seviyede monte edilemeyen trafolar, tabelaların bir süre sonra arıza vermesine ya da yeterince ışık sağlanamadığı için verim alınamamasına neden olacaktır. Dış alanlarda yer alan neon sistem trafoları, tehlikeli durumlara müsait olduğundan dolayı doğal yollardan korumak amacıyla izolasyon işlemi sağlanabilir. Bu bilgiler göz önüne alınarak yapım aşamasına geçilmesi daha sağlıklı olacaktır.

Benzer Konular