HEMEN ARAKONUM

Matbaa

Anasayfa » Genel » Matbaa

Matbaa

Matbaa bomboş bir sayfanın üzerinde harikalar yaratan ve bunu çoğaltıp milyonlarca kişinin öğrenmesini sağlayan, mucizevi bir sistem. Yazı, resim yada şekilleri kumaş, deri ve kağıt üzerine basarak birden çok nüshalar oluşturan makineye Matbaa denir. 300 yıllık bir maziye sahiptir. Baskı makinesi olarak bilinir. Dergi, gazete, davetiye, kitap ve broşürlerin bazı materyaller üzerine basılarak, çoğaltılmasında kullanılır. Her geçen gün yenilenerek karşımıza çıkan bu sihirli makine, bize sonsuzluğu hediye ediyor. Yazarak on kişinin günlerce uğraş vereceği zamanı, sadece bir gün içerisinde yaparak, kişilere daha çabuk ulaşmasını sağlıyor. Tabi ki bu kadarla da kalmıyor. Günlük hayatımızda karşımıza çıkan birçok basılı ürünler, plastik poşetler, karton ambalajlar, cips poşetleri, her çeşit ambalajın üzerinde olan etiketler, kartvizitler, takvimler yapılmaktadır. Teknolojinin gelişmesi ile beraber, üretimde kullanılan makineler, artık bilgisayar kontrollü olmuştur.

Türkiye’de ilk olarak 1729 yılında İbrahim Müteferrika tarafından kurularak kullanılmaya başlamıştır. Kitap, dergi, katalog basımlarında çok büyük faydası olan Matbaa kullanımı o kadarda basit değildir. Bir kitabı basarken, taslak çalışması, film, montaj, kalıp, baskı, sayım ve şirink gibi, daha bir sürü aşamadan geçmektedir. Bomboş bir materyalin üzerine renkli resim, yazı yada şekilleri basarak herkesin kullanması, öğrenmesi, okuması sağlanıyor. Bir solukta okuduğumuz kitap, hayranlıkla baktığımız resimler, davetiyeler,  konserve kutularındaki ambalajlar vs. bir sürü aşamadan geçerek bizlere sunuluyor. Sistem kolay işlemiyor ama hızlı yayılıyor.

Aslında herkes bilmelidir ki, bu baskı makinesine ve kurucusuna çok şey borçluyuz. Şu anda geçmişimizi biliyorsak, tarihimizi okuyorsak ve yazabiliyorsak, bunlar Matbaa sayesinde gerçekleşmiştir. Anıları, bilgileri hatta en önemlisi aslımızı, tarihimizi, unutulmaz yapmıştır. Anıları sonsuz kılmakta ve bilgileri en hızlı şekilde bize ulaştırmaktadır. Geçmişten bu güne kadar bilmemiz gereken ne varsa hepsini bize ulaştırmıştır. Önemli bir bilgiyi birden çok kişinin öğrenmesi için en hızlı sistemdir. Ölümsüzlüğün yazılı simgesi diyebiliriz. Tarihe ve milyonlarca yazarın ölümsüz imzasına tanıklık ederek bu güne kadar getirmiştir. Teknolojinin ilerlemesi ile son sistem olan makineler, hayatımızın her yerinde sonsuza dek bize eşlik edecek. Her anı unutulmaz yapmakla kalmayıp, rengârenk güzelliklerle de çevremizi süslemektedir.

Benzer Konular